JKW Franciszek Wilkelm I podpisał ustawę o podziale administracyjnym

Riga

Panorama Rigi, powiat-rejencja Litowska

JKM Franciszek Wilkelm I, podpisał dziś ustawę reformującą podział administracyjny monarchii przedruskiej, która znosi dwustopniowy podział na rejencje i powiaty, w zamian wprowadzając jednostopniowy podział państwa na województwa

Co nowego?
Nowa ustawa o podziale administracyjnym autorstwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, pod batutą Ministra Mikalaja Rahskiego hrabiego Nowomiejskiego przewiduje połączenie kompetencji powiatu i rejencji, tworząc w ten sposób super-jednostkę administracyjną -województwo.

Wojewoda będzie powoływany przez Lorda Kanclerza za zgodą Sejmu. Zapis ten jest kompromisowym rozwiązaniem pomiędzy Vladą a Kancelarią JKM. Dotej pory bowiem rejenci (którzy byli swego rodzaju kontrolerami starostów) byli powoływani przez Monarchę, starostowie przez Lorda Kanclerza, według ich własnego uznania. Według nowego projektu Lord Kanclerz będzie musiał uzyskać apropadę dla swoich kandydatur w Sejmie.

Koniec niezależności Litów

Ustawa budziała spore poruszenie na Litowszczyźnie, z racji likwidacji litowskich władz lokalnych. Według nowej ustawy regulującej administracyjny podział terytorium Monarchii Litowie będą zamieszkiwać stworzone z dotychczasowych powiatów górnobrzeskiego i litowskiego Województwo Górnobrzeskie. Decyzja ta niezmiernie wpłynęła na postawę lewicowych ugrupowań budujących przedruską scenę polityczną, a zwłaszcza Związku Litów reprezentowanego przez Linesa Rihisa:

„Monarchia Przedruska niezwykle anty-ludzko potraktowała swoje dzieci. Od dłuższego czasu (od czasu ostatniej Vlady Rahaskiego) obserwujemy w Predrusku zamach na Litowską tożsamość kulturową i narodową której jako Związek Litów chcemy się przeciwstawić.”

„Projekt o podobnych założeniach dla Litów był forsowany już dwie kadencje temu przez środowisko Partii Konserwatywnej, jednak został skasowany przez Naczelny Trybunał Konstytucyjny, który doszukała się w nim zapisów sprzecznych z konstytucją” – z kolei zaznaczyła Andrija Liatis-Rahaska, i dodaje – „Nie słabną ciągoty hrabiego Rahaskiego-Nowomiejskiego do ciągłej demolizacji życia Przedrusii. Swoja antylitowską reformę wprowadza tylnymi drzwiami za aprobatą Kanclerskijlorda hrabiego Laskaljowa-Grodzkiego i domu panującego”

 

Nowe zapisy wejdą w życie 26. lipca 2017 roku

Wileklm Schonenbau

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s